Projekt

Žáci 8. třídy se zúčastnili závěrečné prezentace III. etapy projektu Příběhy našich sousedů na Písecku, na kterém se téměř půl roku také sami podíleli. 15. června dopoledne proběhla generální zkouška za účasti žáků zúčastněných škol, kteří tak tvořili potřebnou kulisu. Posléze odpoledne pokračoval hlavní program za účasti široké veřejnosti. A v čem projekt Příběhy našich sousedů vlastně spočívá?

Příběhy našich sousedů je projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Žáci měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Naši osmáci pod vedením pana učitele Jakuba Havla vytvořili dva týmy, z nichž první tým tvořili Radka Kožená, Julie Králová, Ondřej Toman a Štěpán Vaňáč, kteří oslovili ke spolupráci dlouholetou členku místního Sokola, paní Jindřišku Kuželovou. Druhý tým, který se skládal z Lenky Kunešové, Šimona Rejlka, Tomáše Pšeničného a Adama Vály, si domluvil spolupráci s dlouholetou členkou mirotické základní školy, paní Blaženou Dvořákovou z Ostrovce. S tvorbou reportáží a s prací s pamětnicemi žákům pomáhala koordinátorka projektu paní Lenka Grzyb z organizace Post Bellum.

Žáci se za dobu svého snažení naučili mnoha novým věcem, jak technického, tak společenského rázu, které v budoucnu jistě prakticky využijí. Touto cestou bych chtěl všem zúčastněným poděkovat.

Jakub Havel