Projektový den „Letem světem s Albatrosem“

V pátek 29. 3. 2019 proběhl u příležitosti března - měsíce knihy projektový den nazvaný „Letem světem s Albatrosem“. Právě nakladatelství Albatros letos slaví výročí 70 let od svého založení. Také si připomínáme výročí 120 let narození Ondřeje Sekory, autora slavného Ferdy mravence, a zároveň uplynulo již 90 let od smrti Jana Karafiáta, autora Broučků. A tak se tento den nesl v duchu broučků, hmyzu, ale i knih obecně.

Akci jsme zahájili na nádvoří před školou, kde nás navštívil Ferda mravenec se svou kamarádkou Beruškou a podělili se s námi o zajímavosti nejen ze života hmyzu, ale i ze života Ondřeje Sekory a Jana Karafiáta. Následně se žáci rozdělili do skupin a společně se vydali hledat malé broučky, kteří jim sdělili nejen číslo skupiny, ale také se na nich ukrýval unikátní kód, který později využili v učebně informatiky, aby se dozvěděli důležité jméno autora.

Spolu s nalezenými broučky – maskoty se družstva přemístila do školy, kde už na ně čekalo šest stanovišť s množstvím zajímavých úkolů. První zastávka se nacházela v 1. třídě, kde si žáci podle dané legendy vybarvili QR kódy a pomocí čtečky se později dozvěděli jména postav, na jejichž základě museli uhodnout díla slavných spisovatelů. Další stanoviště se nacházelo v knihovně. Zde si žáci vyzkoušeli projít stezku bosou nohou a poznávali tak různé přírodní materiály. Dalšími úkoly byly např. zašifrované knihy a pohádky, vyhledávání odpovědí na otázky v knihách a dokončení videopříběhu.

Když měla skupina splněné úkoly na všech stanovištích, obdržela každá obrázky a informace o svém autorovi a společně se vydali vyrábět lapbook. Jejich zdařilá díla si můžete prohlédnout na stolečku před sborovnou.

V závěru tohoto pestrého a příjemného dne jsme se opět všichni sešli, proběhlo vyhlášení výsledků a nejlepšího lapbooku a také ocenění všech dětí balíčky plnými dobrot.

Velice děkujeme žákům 8. a 9. třídy, kteří nám byli skvělými pomocníky a vzali si na starost jednotlivá stanoviště.

Lucie Cihlářová, Ivana Ratajová