Exkurze - České korunovační klenoty

České korunovační klenoty jsou historicky a umělecky nejvýznamnějším symbolem české samostatnosti a státnosti. Nestaly se pouhým muzejním exponátem, jakýmsi ,,číslem ve vitríně“, ale vždy byla zachována úcta k tradici jejich uložení. Jsou neoddělitelně spojené s historickou i legendární postavou sv. Václava. Klenoty jsou jedním z nejkrásnějších odkazů minulých generací a opouštějí své místo uložení pouze při významných příležitostech. Jejich výstavy se vždy těší obrovskému zájmu veřejnosti. Letos se tak děje při příležitosti oslav 100 let vzniku Československé republiky a 25. výročí vzniku samostatné České republiky.

Naše škola si nenechala ujít tak významnou událost a uspořádala výlet do Prahy pro žáky 1. a 2. st. Děti měly možnost spatřit nejen vystavené klenoty ve Vladislavském sále, ale i jiná turisty navštěvovaná místa na Pražském hradě, např. katedrálu sv. Víta, baziliku sv. Jiří, projít se Zlatou uličkou, střídání Hradní stráže a děsivou středověkou mučírnu.

Tato akce sklidila u našich žáků velmi pozitivní ohlas. Jejich údiv a emoce byly odměnou pro třídní učitelky, které tento výlet uspořádaly.

Mgr. Květa Zbíralová